wtorek, 10 stycznia 2012

Osad

Reakcja wody z płynem

Spalanie nafty

Bańka mydlana

Zachód


Chmury


Chmury będące obiektami badania fizyki chmur to zbiorowiska unoszących się w powietrzu cząstek w postaci
kropelek wody lub kryształków lodu albo
ich mieszaniny.

Rosa


Rosa - osad atmosferyczny w postaci kropel wody powstających na powierzchni skał,
roślin i innych przedmiotów w wyniku skraplania się pary wodnej zawartej w powietrzu.

Rosa, podobnie jak mgła, powstaje w wyniku kondensacji pary wodnej w temperaturze niższej od punktu rosy.

Tęcza


Tęcza – zjawisko optyczne i meteorologiczne występujące w postaci charakterystycznego wielobarwnego łuku,
widocznego gdy Słońce oświetla krople wody w ziemskiej atmosferze. Tęcza powstaje w wyniku
rozszczepienia światła załamującego się i odbijającego się wewnątrz kropli wody (np. deszczu)
o kształcie zbliżonym do kulistego.

wtorek, 3 stycznia 2012

Zachód

Zjawisko dyfuzji przy użyciu kropli atramentu


Dyfuzja - proces samorzutnego rozprzestrzeniania się cząsteczek w danym ośrodku (np. w gazie, cieczy lub ciele stałym), będący konsekwencją chaotycznych zderzeń cząsteczek dyfundującej substancji między sobą i/lub z cząsteczkami otaczającego ją ośrodka

Przyciąganie szpilek za pomocą magnesu


Magnes, będący ciałem, wytwarzającym stałe pole magnetyczne przyciąga kawałki żelaza lub inne magnesy. Tak też stanie się, gdy w jego zasięgu znajdą się metalowe szpilki.

Zjawisko załamania światła


Zmiana kierunku rozchodzenia się światła na granicy ośrodków o różnej gęstości optycznej, w ośrodku izotropowych zgodne z prawami załamania. Załamanie światła jest wykorzystywane do budowy soczewek stosowanych w okularach, obiektywach aparatów, lunetach i innych przyrządach optycznych.

Naelektryzowany balon przyciąga kawałki papieru


Balon wcześniej został naelektryzowany przez potarcie o wełnę dlatego tez może przyciągać obojętne kawałki papieru. Taki rodzaj oddziaływań jest wynikiem działania sił elektrostatycznych.

Krople wody


W stanie swobodnym, gdy nie działają na nie żadne siły zewnętrzne lub siły te się znoszą, przybierają kształt idealnej kuli, gdyż jest to bryła o najmniejszej możliwej powierzchni. Na kształy wpływ mają też inne oddziaływania zewnętrzne i wewnętrzne, a także wzbudzone fale.

Chmury


Powstają w wyniku kondensacji pary wodnej, czyli przejściu znajdującej się w powietrzu pary wodnej ze stanu gazowego w ciekły lub resublimacji tj. przejściu pary wodnej w stan stały skupienia (lód). Inaczej mówiąc ciepłe powietrze unosi się do góry jednocześnie np. pod wpływem prądów konwekcyjnych ulegając ochłodzeniu, aż do momentu osiągnięcia takiego stopnia nasycenia parą wodną (temperatura punktu rosy), w którym nadmiar pary przekształca się w krople wody lub kryształki lodu. I odwrotnie, gdy masy powietrza ulegają ogrzaniu, krople wody i kryształy lodu wyparowują i chmura znika. Ilość pary wodnej, czyli wody w postaci gazu znajdującej się w powietrzu, zależy od jego temperatury. Im niższa temperatura, tym mniejsza ilość pary wodnej nasyca powietrze.

Grad


Opad atmosferyczny w postaci bryłek lodu o średnicy od 5 mm do 50 mm. Opad gradu następuje zwykle w ciepłej porze roku z mocno rozbudowanych chmur typu cumulonimbus i bywa połączony z silnym opadem deszczu. Powstaje gdy drobne kropelki wody znajdujące się w górnej zimnej części chmur, zamarzają, tworząc grudki lodu.

Śnieg na płatkach róży


Śnieg -  opad atmosferyczny w postaci kryształków lodu o kształtach głównie sześcioramiennych gwiazdek, łączących się w płatki śniegu. Po opadnięciu na ziemię tworzy porowatą pokrywę śnieżną o niewielkiej gęstości także zwaną śniegiem. Powstaje, gdy w chmurach para wodna krystalizuje, tworząc kryształy lodu.

poniedziałek, 2 stycznia 2012

Mgła

Zachód

Spalanie

Rozpuszcanie

Deszcz

Zjawisko spójności cząsteczek wody - tworzenie się kropel


Siły spójności są to siły, które występują między cząsteczkami należącymi do tej samej substancji, np. woda.

Rozpraszanie


Rozpraszanie wiąże się z niejednorodnościami układu, w którym zachodzi propagacja fal. Rozpraszanie może zachodzić na pyłach i areozolach zawieszonych w powietrzu, a także fluktuacjach gęstości.

Zjawisko odbicia i rozszczepienia światła białego na płycie CD


Białe światło (jak światło słoneczne) odbite od zwykłej płyty CD rozszczepia się na różne barwy. Na płycie CD nacięta jest tak duża liczba rowków i o tak małej szerokości, że zobaczenie ich gołym okiem jest niemożliwe. Światło na rowkach ugina się , jednak każdy kolor nieco inaczej. Światło pada na maleńkie rowki, które ulegają ugięciu, czyli dyfrakcji.

Napięcie powierzchniowe


Zjawisko fizyczne występujące na styku powierzchni cieczy z ciałem stałym, gazowym lub inną cieczą, dzięki któremu powierzchnia ta zachowuje się jak sprężysta błona. Napięciem powierzchniowym nazywa się również wielkość fizyczną ujmującą to zjawisko ilościowo: jest to energia przypadająca na jednostkę powierzchni, lub praca potrzebna do rozciągnięcia powierzchni o te jednostkę.

Spadanie kropel na powierzchnię wody


Kropla, spadająca pod wpływem przyciągania ziemskiego doznaje oporu powietrza i już po kilku minimietrach przebytej drogi osiąga prędkość końcową.

Odbicie


Zmiana kierunku rozchodzenia się fali na granicy dwóch ośrodków powodująca, że pozostaje ona w ośrodku, w którym się rozchodzi. Odbicie może dawać obraz lustrzany lub być rozmyte, zachowując tylko właściwości fali, ale nie dokładny obraz jej źródła.

Załamanie światła


Odbicie światła od płaskiej powierzchni wody.
W wyniku załamania światło zmienia ośrodek w jakim się rozchodzi. Wraz ze zmianą ośrodka dochodzi najczęściej do zmiany kierunku rozchodzenia się światła.

Zjawisko odbicia


Obraz uzyskany w zwierciadle płaskim (np. tafla wody w jeziorze)

Grawitacja


Jedno z czterech oddziaływań podstawowych, będące zjawiskiem naturalnym polegającym na tym, że wszystkie obiekty posiadające masę oddziałują na siebie wzajemnie przyciągając się.

Rozszczepienie się światła w kroplach wody


Rozszczepienie światła jest wynikiem zjawiska dyspersji, powodującego różnice w kącie załamiania światła o różnej długości fali przy przejściu z powietrza do wody i z wody do powietrza. Tęcza powstaje w wyniku rozszczepienia światła załamującego się i odbijającego się wewnątrz kropli wody (np. deszczu) o kształcie zbliżonym do kulistego.